Bylinková spirála je zahradní objekt horizontálního a vertikálního rozměru. Může být postavena v jakékoliv velikosti, za použití nejrůznějších materiálů a to v zahradě a nebo klidně třeba rozlehlejším veřejném prostoru.
Z určitého pohledu se jedná o vyvýšení pěstební plochy a diferenciace její vlastností, což pak umožní úspěšně pěstovat bylinky v celé škále požadavků na lokalitu.
Funkcí, které jako zahradní objekt plní je však mnoho, od estetického rozčlenění prostoru, přes tepelný jímač a zářič až po vyjádření symbolu geometrie v příběhu zahrady atd.
V naší zahradě jsme využili kamení i torza betonové skruže a spirálou vyplnili prostor mezi stávající skalkou a travnatým chodníčkem. Výplň tvoří kousky větví v různém stádiu tlení, sláma s hnojem, písek a zemina. Vzhledem k menším rozměrům jsme nepoužili žádný ze způsobů pomáhající samozavlažování objektu. Předpokládám, že biomasa uvnitř dokáže udržet dostatečné množství vláhy pro růst rostlin ve spirále.
Prozatím zakončíme stavbu mulčováním slámou nebo drobnou štěpkou a objekt osázíme postupně. Způsobů jak a čím osázet je mnoho. Byliny nebo květiny lze řadit třeba podle jejich nároků na vláhu a oslunění nebo zvolit jiné pořadí, například lunární aspekt každého druhu. Fantazii se meze nekladou, spirála může působit třeba jako nečekaný výbuch divoké přírody ve vaší jinak velmi kultivované zahradě. Nebo naopak…
Vzhledem k tomu, jaký je někdy problém vyladit časové požadavky zájemců o informace ku podobným stavbám, dovoluji si nabídnout následující verzi kurzu – postavme spirálu nebo mandalu přímo ve vaší zahradě. Sami si zvolíte čas, tempo, velikost a materiál a já Vám pomůžu. Stavba není složitá, ale je dobré dodržet některé postupy a některým se naopak vyhnout. Kromě bezpečné plavby úskalími spirálovosti nabízím i pomoc s dovozem materiálu a veškerý instalační servis 😉 Škoda, že MDŽ už bylo, to by byl dárek!
